NAŠE ZVÍŘÁTKA

Snažíme se stavět na základech pravého venkovského hospodaření.

Co by to bylo za farmu, bez zvířátek… věnujeme se především chovu koz, Českého strakatého skotu, drůbeže a nesmíme zapomenout na naše Včeličky.

Koho u nás najdete?

Chov koz

 

První kozu jsme pořídili v srpnu 2014, zcela neplánovaně a ještě i s jejími kůzlátky a hned na to další dvě, aby naše Anča nebyla sama. Postupem času se náš chov rozrostl a dnes již vlastníme
i kozla.

 

  • Šípková Růženka, nar. 28. 3. 2014 (Česká bílá)
  • Julča, nar. 2016 (Česká hnědá)
  • Anča, nar. 2017 (ČB/AN)
  • Líza, nar. 2018 (75 % AN)
  • Fešák (Čert), nar. 2016 (AN)

 

Český strakatý skot

 

Je skot středního až většího tělesného rámce, s přiměřeně silnou kostrou a dobrým osvalením. Znaky mléčnosti jsou zvýrazněné, krávy mají hluboký a prostorný hrudník,dobře utvářenou záď
a prostorné vemeno polovejčitého tvaru. Plemeno je rohaté. Zbarvení srsti je červenostrakaté, hlava a spodní části končetin jsou převážně bílé, jinak převažují barevné plochy. Holky chováme hlavně pro mléko. Jsou u nás celoročně na pastvě + seno. Ale nemůžeme opomenout ani jejich výborné maso.

 

  • Kačenka, nar. 2. 11. 2015
  • Žofka, nar. 15. 2. 2016

Drůbež

 

Šumavanky, jaké jiné plemeno mít taky na dvoře, než právě to naše české národní. Šumavanky jsou navíc nenáročné na chov, k tomu hodně odolné a otužilé, takže je to ideální druh slepic i k nám, kde v zimě občas sněží, zatímco za humny svítí sluníčko. Na druhou stranu je třeba si taky dávat pěkný pozor, protože nejen, že mají slípky živý temperament, ale co se jídla týče, jsou i velmi shánlivé a to je pak třeba dávat pozor na zahrádku. Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími. Z historické literatury totiž vyplývá, že už dánský král Valdemar dostal při sňatku s českou princeznou Markétou kromě jiného svatebním darem slepice černé češky. Že se tyto předchůdkyně zlatých kropenek na severu Evropy dochovaly pod tímto názvem do současnosti, potvrzují naši chovatelé, kteří jezdí do Dánska na výstavy drobného zvířectva. Hodně nás zaujala i Maranská slepice a to především díky neobvyklému tmavě hnědému zbarvení skořápky jejich vajíček a opeřeným pařátům. Pro lepší produkci vajec u nás najdete i Nosné hybridy, pod tímto označením se schovává speciální druh slepic, které byly vyšlechtěny právě pro větší snůšku vajíček. Hybridi si sebou nesou spoustu polopravd a nepěkných mýtů a můžou za to hlavně velkochovy, kde se slepicemi nezacházejí, jak by si zasloužili. U nás si žijí ten pravý vesnický život a z našeho pohledu jde o slepici jako každou jinou. Vždy záleží především na výběhu a krmivu a u nás se jim dostává jen to, co neprošlo žádnou tovární úpravou.

 

A aby bylo na co koukat, pořídili jsme si i Perličky kropenaté, původní Africké plemeno se dnes již zabydlelo po celém světě. U nás chováme perličky pro vejce a na maso, to je navíc kvalitnější než bažantí.

 

Potkat u nás můžete i husy a kachny. Housátka si vozíme jako jednodenní. tím si je můžeme od začátku zvykat na pestrou stravu (zrní, tvaroh, syrovátka a hlavně pastva). Po opeření chováme housata na louce okolo potoka,aby měli pořád přístup k vodě,kterou tak milují. Kachny chováme různé (Saské, Orpingtonské a Indické běžce). Chováme je hlavně pro okrasu a vejce.